Laseroterapia

image_pdfimage_print

LaseroterapiaWykorzystanie urządzeń laserowych w leczeniu bólu jest związane przede wszystkim z biostymulacyjnym działaniem światła laserowego, które należy traktować jako działanie wspomagające inne metody terapii przeciwbólowych. W odróżnieniu od zwykłego światła, światło lasera potrafi głębiej wniknąć w strukturę tkanki, dzięki czemu może oddziaływać na te obszary, które są źródłem bólu.

Mówimy tu oczywiście o laserach niskoenergetycznych, tzw. miękkich laserach LLLT, których energia jest na tyle niska, że nie niszczy struktury tkanek, ale na tyle wysoka, że stymuluje różne procesy na poziomie komórkowym.

Światło lasera miękkiego powoduje miejscowy wzrost poziomu ATP i cAMP, poprawiając bilans energetyczny komórek, co przyspiesza leczenie stanów zapalnych odpowiedzialnych za ból i wspomaga procesy regeneracyjne. Ponadto, światło lasera stymuluje produkcję endorfin, które mają znaczący wpływ na ograniczenie odczuwania bólu w miejscu aplikacji.

Zabiegi naświetlania niskoenergetycznym światłem lasera wykonuje się w wielu gabinetach fizjoterapii. Dostępne są również domowe urządzenia laserowe, które posiadają mniejszą moc emisji wiązki laserowej, ale mogą być za to bezpiecznie stosowane bez większych ograniczeń czasowych.