Elektrostymulacja

image_pdfimage_print

elektrostymulacjaElektrostymulacja jest metodą leczniczą wykorzystującą oddziaływanie prądów elektrycznych na organizm ludzki. Charakter wykorzystywanych tutaj zjawisk jest chyba najbardziej zróżnicowany spośród wszystkich form fizykoterapii. W większości przypadków elektrostymulacja dotyczy oddziaływania na nerwy, zarówno ruchowe jak i czuciowe, a także receptory czucia wewnętrznego, gdyż włókna nerwowe są dobrym przewodnikiem prądu, dają się łatwo pobudzić i odpowiadają za funkcjonowanie innych rodzajów tkanek.

W elektrostymulacji przeciwbólowej najczęściej stosuje się tzw. prądy TENS, które oddziałują na nerwy czuciowe i stymulują naturalne mechanizmy przeciwbólowe organizmu, takie jak blokada bramki bólowej czy wydzielanie endorfin. Prądy TENS są stosowane w medycynie od lat z dużym powodzeniem, przy czym należy pamiętać, że metoda TENS leczy ból objawowo i nie leczy przyczyn bólu. Nie mniej jednak należy do stosunkowo skutecznych poza farmakologicznych metod uśmierzania dolegliwości bólowych układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego.

Wśród innych rodzajów elektrostymulacji mających zastosowanie w leczeniu bólu na uwagę zasługują mikroprądy, które stymulują procesy naprawcze na poziomie komórkowym. W odróżnieniu od metody TENS, mikroprądy pomagają w leczeniu przyczyn bólu, ale pewnym mankamentem tej metody są skomplikowane zasady doboru parametrów stymulacji do danego rodzaju bólu i rodzaju stymulowanej tkanki.

Istnieje też kilka rodzajów elektrostymulacji, które w terapiach przeciwbólowych mają charakter pomocniczy. Należy tu wymienić przede wszystkim stymulację prądami interferencyjnymi, które oddziałują na głębsze warstwy tkanki, zmniejszają stany obrzękowe i zapalne, co przekłada się na mniejsze dolegliwości bólowe. Wspomagają też wydzielanie endorfin.

FlexiStim - Leczenie bóluZarówno prądy TENS, jak i prądy interferencyjne są powszechnie stosowane w zakładach fizjoterapii. Można je również stosować bez większych ograniczeń samodzielnie, dzięki elektrostymulatorom dedykowanym do zastosowań domowych. Jednym z nich jest aparat FlexiStim o wszechstronnym działaniu przeciwbólowym.